Bziodowanie w Lemanie 2016

Bziodowanie w Lemanie 2016

Towarzystwo „Jan z Kolna” oraz Szkoła Podstawowa im. Stanisława Krupki w Lemanie – to organizatorzy VIII Festiwalu Kurpiowskich Zabaw Dziecięcych Bziodowanie w Lemanie”.

Impreza odbyła się 12 czerwca 2016r. na boisku naszej szkoły, a uczestniczyło w niej 9 drużyn (po 10 zawodników) ze szkół podstawowych z Lachowa – dwie drużyny, Janowa, Łachy, Lemana – dwie drużyny, Turośli i Czerwonego – dwie drużyny.

Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach:

  1. Skakanie przez rów.

(Dwie taśmy rozciągnięte na ziemi równolegle w odległości np. 2 m tworzą rów, przez który skaczą po kolei zawodnicy. Po każdej serii skoków taśmy rozsuwa się np. o 30 cm i rozpoczyna się następna seria skoków.)

  1. Wyścigi na barana.

(Zespoły ścigają się w parach jeden drugiego niosąc na plecach.)

  1. Kulanie na odległość

(Sześciu zawodników i 6  kulnięć kołem wyciętym z pnia drzewa.)

  1. Przeciąganie się lejcem (liną).
  2. Rzucanie szyszkami do celu.

Konkurencje oparte są na dawnych zabawach kurpiowskich opisanych przez Adama Chętnika w książce  „Życie pusz­czańskie Kurpiów”.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Łasze, drugie miejsce – drużyna z SP Janowo, a trzecie – SP w Lemanie. Tm razem wszystkie trzy zwycięskie drużyny otrzymały także puchary. Zwycięzców uhonorowano odpowiednio złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami, a pozostali uczestnicy i opiekunowie otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.

Podziękowania należą się wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej im. Stanisława Krupki w Lemanie za pomoc w organizacji imprezy. Szczególnie dziękuję Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Radzie Rodziców za przygotowanie posiłków dla wszystkich uczestników Bziodowania.

No Comments

Post A Comment