Bitwa pod Lemanem

Bitwa pod Lemanem

28 sierpnia 2022 r. obchodziliśmy 102 rocznicę bitwy pod Lemanem, uroczystość upamiętniającą bohaterską walkę i śmierć polskich żołnierzy w bitwie z bolszewikami, która miała miejsce 25 sierpnia 1920 roku.

Przez wiele lat życia w pokoju uczyliśmy się nowej definicji patriotyzmu. Jak być patriotą w czasach pokoju? Patriotyzm w czasie pokoju, to z pewnością angażowanie się w życie społeczne, udział w wyborach, aktywność obywatelska, troska o kulturę, gospodarkę i środowisko naturalne, czy organizacja i udział w takich uroczystościach, jak ta nasza itp.

Tymczasem wydarzenia za naszą wschodnią granicą zmuszają nas abyśmy przypomnieli sobie pierwotne znaczenie tego słowa – że jest to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. Dlatego organizacja uroczystości – takich jak ta w Lemanie – upamiętniających młodych bohaterów, którzy nie wahali się poświęcić własnego życia dla swojej ojczyzny, nabiera wyjątkowego znaczenia dla nas, którym przyszło żyć w czasach realnego zagrożenia ze strony wschodniego bestialskiego imperializmu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, uroczystość uświetnili swoją obecnością żołnierze z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza, Miejska Orkiestra Dęta z Kolna, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii z Kolna, inne Stowarzyszenia historyczne i grupy rekonstrukcyjne, motocykliści z gminy Turośl i okolicy.

Zdjęcia: Adam Lewandowski.

No Comments

Post A Comment