Bziodowanie w Lemanie 2015

Bziodowanie w Lemanie 2015

VII Festiwal Kurpiowskich Zabaw Dziecięcych

„Bziodowanie w Lemanie”

Towarzystwo „Jan z Kolna” oraz Szkoła Podstawowa im. Stanisława Krupki w Lemanie – to organizatorzy VII Festiwalu Kurpiowskich Zabaw Dziecięcych „Bziodowanie w Lemanie”.

Impreza odbyła się 14.06.2015r. na boisku naszej szkoły, a uczestniczyło w niej 80 uczniów szkół podstawowych z Ptaków, Łachy, Kolna, Czerwonego i Lemana. Osiem drużyn rywalizowało w następujących konkurencjach:

  1. Skakanie przez rów.

(Dwie taśmy rozciągnięte na ziemi równolegle w odległości np. 2 m tworzą rów, przez który skaczą po kolei zawodnicy. Po każdej serii skoków taśmy rozsuwa się np. o 30 cm i rozpoczyna się następna seria skoków.)

  1. Wyścigi na barana.

(Zespoły ścigają się w parach jeden drugiego niosąc na plecach.)

  1. Kulanie na odległość

(Sześciu zawodników i 6  kulnięć kołem wyciętym z pnia drzewa.)

  1. Przeciąganie się lejcem (liną).
  2. Rzucanie szyszkami do celu.

Konkurencje oparte są na dawnych zabawach kurpiowskich opisanych przez Adama Chętnika w książce  „Życie pusz­czańskie Kurpiów”.

Pierwsze miejsce i puchar zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ptakach, drugie miejsce – drużyna z SP Leman, a trzecie – SP w Czerwonem. Zwycięzców uhonorowano odpowiednio złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.

Podziękowania należą się wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej im. Stanisława Krupki w Lemanie za pomoc w organizacji imprezy. Szczególnie dziękuję Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Radzie Rodziców za przygotowanie posiłków dla wszystkich uczestników Bziodowania. Dziękuję Państwu Łazarczyk, którzy pozyskali nieodpłatnie kiełbaski z zakładu JBB z Łysych dla wszystkich zawodników i opiekunów.

Pogoda nieco straszyła nas deszczem, ale w rezultacie wygrało słońce, dobra zabawa i mnóstwo dziecięcych uśmiechów.

No Comments

Post A Comment