Bziodowanie w Lemanie

Bziodowanie w Lemanie

Po raz kolejny, przy pięknej pogodzie Szkoła Podstawowa im. Stanisława Krupki w Lemanie oraz Towarzystwo „Jan z Kolna” zorganizowali VI Festiwal Kurpiowskich Zabaw Dziecięcych „Bziodowanie w Lemanie”.

Impreza odbyła się 18.05.2014r. na boisku naszej szkoły, a uczestniczyło w niej 6 drużyn ze szkół podstawowych z powiatu kolneńskiego: z Łachy, Turośli, Kolna (nr 1), Lachowa i Lemana (2 drużyny). Drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach:

  1. Skakanie przez rów.

(Dwie taśmy rozciągnięte na ziemi równolegle w odległości np. 2 m tworzą rów, przez który skaczą po kolei zawodnicy. Po każdej serii skoków taśmy rozsuwa się np. o 30 cm i rozpoczyna się następna seria skoków.)

  1. Wyścigi na barana.

(Zespoły ścigają się w parach jeden drugiego niosąc na plecach.)

  1. Kulanie na odległość

(Pięciu zawodników i 5  kulnięć kołem wyciętym z pnia drzewa.)

  1. Przeciąganie się lejcem (liną).
  2. Rzucanie szyszkami do celu.

 

Konkurencje oparte są na dawnych zabawach kurpiowskich opisanych przez Adama Chętnika w książce „Życie pusz­czańskie Kurpiów”.

 

Pierwsze miejsce i puchar zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Lemanie, drugie miejsce – drużyna z SP w Turośli, a trzecie – SP w Lachowie. Wszystkie drużyny otrzymały medale i dyplomy. Ciepły posiłek (m.in. porcję kurpiowskiego kartoflaka) dla wszystkich uczestników wraz z opiekunami przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rada Rodziców. Finansowej pomocy udzieliło Starostwo Powiatowe w Kolnie, a Wójt Gminy Turośl Pan Piotr Niedbała przygotował dla wszystkich uczestników słodkie upominki. Towarzyszyła nam wspaniała pogoda i atmosfera.

No Comments

Post A Comment