Bziodowanie w Lemanie

Bziodowanie w Lemanie

 

Towarzystwo „Jan z Kolna” oraz Szkoła Podstawowa w Lemanie – to organizatorzy V Festiwalu Kurpiowskich Zabaw Dziecięcych „Bziodowanie w Lemanie”.

Impreza odbyła się 16.06.2013r. na boisku naszej szkoły, a uczestniczyło w niej 8 drużyn ze szkół podstawowych z Łachy, Turośli (2 drużyny), Kolna (SP nr 1), Czerwonego, Janowa i Lemana (2 drużyny). Drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach:

  • Skakanie przez rów.

(Dwie taśmy rozciągnięte na ziemi równolegle w odległości np. 2 m tworzą rów, przez który skaczą po kolei zawodnicy. Po każdej serii skoków taśmy rozsuwa się np. o 30 cm i rozpoczyna się następna seria skoków.)

  • Wyścigi na barana.

(Zespoły ścigają się w parach jeden drugiego niosąc na plecach.)

  • Kulanie na odległość

(Pięciu zawodników i 5  kulnięć kołem wyciętym z pnia drzewa.)

  • Przeciąganie się lejcem (liną).
  • Rzucanie szyszkami do celu.

 

Konkurencje oparte są na dawnych zabawach kurpiowskich opisanych przez Adama Chętnika w książce „Życie pusz­czańskie Kurpiów”.

 

Pierwsze miejsce i puchar zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czerwonem, drugie miejsce – drużyna z SP w Łasze, a trzecie – SP w Lemanie. Zwycięskie drużyny otrzymały medale i dyplomy, a wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami – dyplomy i ciepły posiłek (m.in. porcję kurpiowskiego kartoflaka). Towarzyszyła nam wspaniała pogoda i atmosfera.

 

No Comments

Post A Comment