Św. Roch

Św. Roch

Życiorys Św. Rocha

 

Św. Roch urodził   się   w 1295  roku  jako  jedyny  syn  w  Montpellier w południowej  Francji.  W wieku  19 lat  stracił  obojga  rodziców.  Przyjął  to  z pokorą jako krzyż Pański. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał pieniądze ubogim i jako pielgrzym ruszył do Rzymu. Po drodze, w mieście Acquapendente, napotkał na epidemię dżumy. Tam, w miejscowym szpitalu, podjął się opieki nad chorymi niosąc im pociechę, otuchę i często poprzez swoją modlitwę łaskę uzdrowienia. Zjednało mu to sławę świętego. Następnie opuszcza miasto i udaje się do Rzymu, gdzie spędził 3 lata nawiedzając kościoły, opiekując się chorymi i ubogimi. Ponieważ w Rzymie również wybuchła zaraza, św. Roch oddał się niesieniu pomocy chorym i tutaj również mocą znaku św. krzyża wielu uzdrowił. Po 3 latach postanawia wrócić do Francji. W drodze powrotnej, w miejscowości Piacenza, znów zastał epidemię dżumy. Przy posłudze chorym zaraził się. Nie chcąc zarazić nikogo wyczołgał się do pobliskiego lasu zdając się na wolę Bożą. Wytropił go pies, który codziennie przynosił mu pożywienie, aż święty cudownie został uzdrowiony. Udał się w dalszą drogę do rodzinnego miasta. Gdy jednak znalazł się w mieście Angera pochwycili go żołnierze pograniczni biorąc za szpiega i wtrącili do więzienia. Przebywał w nim 5 lat. Poddawany przesłuchaniom i torturom zmarł w 1327 r. Dopiero po śmierci rozpoznano kim był nieznany więzień i wyprawiono mu wspaniały pogrzeb. Na ścianie celi więziennej po śmierci   św. Rocha   odkryto napis,   który  ujawnił  jego  niewinność i świętość:  „Ci, którzy zostaną dotknięci zarazą, a będą wzywać na pomoc św. Rocha, jako swego pośrednika i orędownika, zostaną uleczeni.”

Św. Roch zaliczany jest do tzw. 14 wspomożycieli. Kult św. Rocha obiegł całą Francję, Niemcy i Włochy. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, a papież Pius IV ufundował szpital  powierzając    go    bractwu św.   Rocha  (1560).  W  Polsce  św. Roch  był  czczony   już   w  XV  wieku.

Jest patronem lekarzy, aptekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, więźniów. Jest   orędownikiem we wszelkich chorobach   (szczególnie zakaźnych) i opiekunem zwierząt domowych.

No Comments

Post A Comment